İlim Rehberi

İlim & Bilgi Rehberiniz

Serap Nedir, Serap Nasıl oluşur

Serap Nedir, Serap Nasıl oluşurSerap Nedir, Serap Olayı Nasıl Oluşur

Serap, atmosferde ışık ışınlarının kırılmasından meydana gelen ve çöllerde kolaylıkla gözlemi yapılabilen göz yanılmadır. Serap çöllerde görüleceği gibi denizlerde de görülebilir.

Sıcak günlerde karşılaştığımız serap olayı gerçekte ışığın farklı sıcaklıktaki hava katmanlarında tam yansıma yapması sonucu meydana gelen göz yanılmasından başka bir şey değildir.

Serap Olayı Nasıl Oluşur

Hava çok sıcak olduğunda yer yüzünde ince sıcak bir tabaka oluşur. Sıcak havanın yoğunluğu soğuk havanın yoğunluğundan düşüktür. Bu iki hava tabakası birleşir. İşte bu yoğunluk farkından dolayı uzaktaki cisimlerden gelen ışınlar kırılır.

Bu olayı daha geniş olarak ifade edecek olursak

Yeryüzüne gelen güneş ışınlarının bir kısmı yeryüzü tarafından soğurulduğundan yere yakın yerlerde hava sıcaklığı daha fazladır. Güneş, yere yakın yerleri daha çok ısıtır. Isınan hava genleşerek yükselir. Yerden yükseğe çıkıldıkça havanın sıcaklığı ise hızla düşer ve bu yüzden yoğunluğu artar. Havadan yerin yüzeyine inen ışık ışınları, hava yoğunluğunun az olduğu katmana girince kırılır. Soğuk havanın yoğunluğu sıcak havaya göre daha fazla olduğundan soğuk hava katmanındaki bir cisimden gelen ışınlar sıcak hava katmanında tam yansımaya uğrar. Bu olay sonucunda göze ulaşan ışınlar sanki yerden de geliyormuş gibi zannedilir


 

Sponsorlu Bağlantılar

Copyright © 2014
ilimrehberi.com. Her hakkı mahfuzdur.